#20 "Zimowe sny" Richard Paul Evans

Polski tytuł: Zimowe sny
Oryginalny tytuł: A Winter Dream
Autor: Richard Paul Evans
Ilość stron: 259
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: literatura piękna
Wydanie polskie: 2013
Wydanie oryginalne: 2012
Cena z okładki: 32,90 zł
Ocena: 7/10

"Zimowy sen" jest pierwszą książką tego autora, jaką dotąd czytałam. Stwierdzam, że pierwsze wrażenie jakie odniosłam było pozytywne. Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie. Bez problemu już od pierwszej
strony wkręciłam się w historię wykreowaną przez Richarda Evansa. 

"Czasami zdarza się, że najważniejsze osoby pojawiają się w naszym życiu bez żadnej zapowiedzi niepostrzeżenie niczym zmiana w obsadzie sztuki"


Moją sympatię najbardziej zyskał Joseph - główny bohater. Nie sposób go po prostu nie polubić. Spokojny, czuły i gotowy poświęcić wszystko co ma dla osób, które kocha. Mimo przeciwności losu stara się brnąć dalej przez życie z podniesioną głową. Taki mężczyzna to skarb, czy w ogóle takie osoby istnieją w dzisiejszym świecie?

Co do pozostałych bohaterów to nie mogę się wiele wypowiedzieć. Niby byli, ale ich nie było. Chodzi mi po prostu o to, że autor przedstawił ich ogólne charakterystyki, najwyraźniej po to by czytelnik sam sobie dopowiedział i wyobraził resztę.

"Czy mądrością jest szukanie tego, co nas zrani najbardziej?
Czy bolesna prawda jest lepsza od błogiej niewiedzy?"

Joseph ma dwadzieścia dziewięć lat i jest dwunastym z trzynaściorga rodzeństwa - z dwunastu braci i jednej siostry. Jego ojciec jest założycielem agencji reklamowej w Denver. Jak to się mówi; wszystko zostaje w rodzinie i dlatego cała rodzina pracuje w rodzinnej firmie. Joseph jest przedostatnim dzieckiem z czwartego małżeństwa i jest faworyzowany przez ojca dlatego relacje miedzy rodzeństwem nie obywają się bez współzawodnictwa czy zazdrości. Kiedy tylko nadarza się okazja chcą się za wszelką cenę pozbyć brata. Załatwiają mu pracę i mieszkanie z dala od rodzinnego Denver. Mężczyzna zostawia całą dotychczasową rzeczywistość, ojca, matkę, pracę w rodzinnej firmie i dziewczynę, którą do nie dawna uważał za "tą jedyną". Z dwoma walizkami wylatuje do Chicago, gdzie zostaje zatrudniony w agencji Leo Burnetta. Zaczyna życie od nowa. Bez rodziny i drugiej połówki u swojego boku.

"Po jednej zimie w moim życiu
zdecydowanie za szybko nadeszła następna"


Tytuł książki nie jest jednoznaczny, ale moim zdaniem głównie odnosi się do Josepha, który posiada niecodzienny dar czytania przyszłości. Wszytko co mu się przyśni, sprawdza się w rzeczywistości. Oczywiście nie jest to tak, że widzi dokładnie to co się zdarzy, ale o to, że jego sny są symboliczne. Na przykład przyśniło mu się, że jednemu drzewu pokłoniło się dwanaście innych, a w rzeczywistości... Nie! chyba nie powinnam tego zdradzać, bo niektórzy mogą uznać to za spojler."Zdrada jest niemożliwa bez zaufania.
Czy to znaczy, że nie powinniśmy nikomu ufać?
Nie, takie postępowanie też byłoby zdradą"


Muszę też podkreślić, że powieść jest wyjątkowa dla polskich czytelników. Autor pisał tę książkę w czasie podróży po Polsce i umieścił w niej wiele polskich wątków, co u mnie jest na plus :)"Życie zagwarantowało mi maksymalnie teatralną scenerię"

Więc podsumowując, "Zimowy sen" to dobra książka. Polecam ją Wam osobiście i teraz zostawiam Wam kwestię opini. Jeśli czytaliście tą powieść koniecznie dajcie znać w
komentarzach jakie były Wasze wrażenia po tej lekturze, a jeśli jeszcze jej nie czytaliście to    napiszcie mi czy dałam radę Was przekonać do sięgnięcia po tą powieść.


Amy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Copyright © 2014 My Library , Blogger